Different forms of gingerAyurvedik
(Hint) tıpta, zencefil ‘evrensel ilaç’ olarak bilinir. Tükürüğü artırarak hazmı kolaylaştırabilir. Zencefil özü mide bulantısı için çok ideal bir çözümdür. Danimarka’ da yapılan araştırmalarda zencefil kullanan hamile kadınları %75 ‘inin, sınırlayıcı herhangi bir yan etkiye maruz kalmaksızın sabah yaşadığı mide bulantısından kurtulduğu bildirilmiştir.

Zencefildeki aktif içeriklerin antioksidan ve antiinflamatuar etkileri mevcuttur bu nedenle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için doğru bir tercihtir.

Kanser Önleme ve Araştırma Konferansında zencefil içerisindeki bileşenlerin (gingerollerin) insan koleraktal kanser hücrelerinin gelişimini engellediği belirtilmiştir. Farelerde zencefil özünün kolesterol düşürücü etkisi ile damar tıkanıklığının ilerlemesini yavaşlattığı gözlenmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda antitümör etkisi ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Zencefil antimikrobiyal ve antiviral bir besin maddesidir. Zencefilin vurgulanan faydaları arasında kan dolaşımını geliştirici etkisi de vurgulanmaktadır.

 

Zencefil kullanılmaması gereken durumlar nelerdir ?

Zencefile karşı gelişmiş olan intolerans durumu mevcut ise baş ağrısı migren atakları, ciltte kızarıklıklar, karın ağrısı, gaz, şişkinlik, kabızlık ishal şikayetlerine, uyku problemleri, huzursuzluk ve yorgunluk ataklarına neden olabilmekte, intolerans durumunuzu FOOD TEST ile belirleyip zencefil kullanmaya devam edebilirsiniz

Fakat; bazı çalışmalar kullanılan ilaçların etkisini artırdığını göstermiştir . bu nedenle düzenli kullandığınız ilaçlar varsa uzmanınıza zencefil kullanımı için danışmanızı öneririz.