soya-sutuSoya sütü genellikle laktoz intoleransı nedeniyle inek sütü içemeyenler için en iyi alternatif. Böyle bir sorunu olmayanlar ise soya sütünü sağlıya faydaları nedeniyle tüketiyor. Soya sütü; soya fasulyesinin bir gün suda bekletildikten sonra püre haline getirilip süzüldükten sonra çıkan suyun 10 dakika kaynatılmasıyla yapılıyor.

Soya sütü intolerans durumları dışında, vegan beslenme durumlarında veya sağlık açısından birçok faydaya sahip olmasından kaynaklı tüketiliyor. Protein, demir açısından oldukça zengin bitkisel kaynaklı bir besindir. Soya sütü, süt şekeri dediğimiz laktozu içermediği için sindirim açısından daha rahattır.

Soya içerisindeki izoflavonlarıyla, prostat, meme, rahim kanseri gibi ciddi hastalıkları önlemede etkili olabilmektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan ‘equal’ isimli madde hormonal denge üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Kadınlarda östrojen dengesini sağlarken, aynı zamanda testesteron hormonunun olumsuz etkilerini intibe etmektedir.

Berkeley Üniversitesi’nin 2001 yılında yayınladığı soyanın içindeki izoflavon’nun yararları adlı “Wellness Letter” sağlık mektubunda soyanın, menopoz semptomlarını azalttığı, kalp hastalıkları riskini düşürdüğü belirtilmiş. Aynı yazıda soyanın hap şeklinde tüketilmesinin içeriğinin tam olarak bilinmediği için riskli olduğu bunun yerine doğal soya ürünlerinin tüketilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir.

Alabama Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, soya sütü fazla şekerin yağa dönüşmesini engelleyerek, özellikle karın bölgesindeki yağlanmanın önününe geçilebileceği hatta yağ yakımına etkili olabileceği vurgulanmıştır.

Soya sütünün olmusuz yönlerinden biri kalsiyum ve B vitaminleri açısından zayıf oluşudur. İnek sütüne göre neredeyse 4’te1 kalsiyum içeriğine sahiptir. Bu nedenle ara ara zenginleştirmek adına çeşitlendirilmeli veya diğer kalsiyum zengini besinler arttırılmalıdır. Bunun dışında, aşırı soya tüketimi, özellikle erkeklerde olmak üzere, hormonal açıdan olumsuz etkiler de yaratabilmektedir. Bu nedenle kararında tüketim en doğru yöntem olacaktır.