sabah-sporuSpor yapmak ve sporu hayatımızın önemli bir parçası haline getirmek, kendimize yaptığımız iyiliklerin en önemlisidir. Düşünce yapımızı tamamen bu yönde geliştirmeli ve hayatımıza sağlık katmalıyız.

Hepimiz güne çok daha hareketli, canlı ve zinde başlamak isteriz değil mi? Yataktan kalktıktan sonra bir gün öncesinin belki de zihnimizde olan olumsuz etkilerini bir an önce atabilmek en büyük isteğimizdir. Yenilenmek, yeniliklere ve yeni güne heyecan duymak. Tüm bu olumlu hisleri duymak aslında spor ile aramızda sarsılmaz bir ilişki oluşturmaktan geçiyor. Günün ilk ışıklarında bedenen aksiyona hazır olmak, mahmurluğu bir an önce üzerimizden atmak ve önümüzdeki uzun güne meydan okumak.

Kararlı Olmalısın

Spora başlamanın aslında 1 numaralı kuralı spora başlamayı gerçekten istemek, yani kararlı olmaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca odaklanmalı ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirmekte kararlı olmalısınız. Sporu yapmış olmak için yapmamalı tadını çıkarmayı bilmelisiniz.

Uykundan Feragat Etmeyi Öğrenmelisin

Güne sporla başlamaktan bahsediyorum. Tabiî ki birçoğumuzun çalıştığını ve güne başlama saatimizin çok erken saatler olduğu aşikâr. O yüzden sabahları günün spor vaktini kaçırmamamız için biraz da uykumuzdan feragat etmeyi bilmeliyiz. Yine bu anlamda kendi hayatımızdaki bazı dengeleri olumlu anlamda değiştirmeliyiz.

Yürüyüş Yapmanın Dayanılmaz Keyfine Varmalısın

Sabahları yapılacak en iyi sporların başında yürüyüş gelir. Güne sporla başlamanın en keyifli yollarından biridir sabah yürüyüşüdür. Müziğimizi yanımıza alır, belki bir sahil kenarında, belki ıssız bir parkurda, belki de şehrin telaşı arasında yürüyerek güne başlamak, gerçek bir hazdır. Mutlaka denemelisin. Unutma en önemlisi de keyif aldığın sporu yapmak. Evde egzersiz rutinlerinden daha çok keyif alıyorsan, onu yap. Yeter ki hareket et!

Beslenme Şeklini ve Saatlerini Ayarlamalısın

Spor yapmanın temeli çok iyi bir beslenme düzenini oturtmaktan geçer, bunu asla unutmamalıyız. Bu yüzden, mutlaka çok sağlam bir beslenme düzenine sahip olmalıyız. Birçoğumuz spordan hemen önce veya spor biter bitmez yemek yeme hatasında bulunur. Mümkün olduğunca saat aralıkları ile beslenmemizi düzenlemeliyiz. Örneğin, sabahları yürüyüşe başlamadan 1 saat önce oldukça hafif bir kahvaltı ile güne başlayabiliriz. Eğer kahvaltıyı spor sonrasına bırakacaksak, yine egzersizimizin bitişinden en az bir saat sonra çok ağır olmayan besinleri tercih etmeliyiz. Duş alarak ve günlük programınızı kontrol ederek zaman geçirebilir, ardından kahvaltı edebilirsiniz.

Egzersiz Tiplerini Yenilemelisin

Sabah yürüyşünün keyfinden bahsettik. Her sabah yürüyüş yapmak, sporu monotonlaştırabilir. Zaman zaman egzersiz tiplerimizi de yenilemeliyiz. Örneğin; sabahları yapacağımız pilates, yoga gibi rahatlatıcı egzersizler hem sizleri canlandıracak, hem de hayatınıza yenilik katacaktır.

Vücudunun Güzelleştiğinin Farkına Varmalısın

Spor yapmanın vücudumuz üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağı bir gerçek. Eğer aksatmadan belirli periyodik aralıklarla sporu hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, spor düzeninizi aynı zamanda sağlıklı bir beslenme programı ile desteklerseniz, bir süre sonra bedeninizdeki güzelliğe de tanıklık edebilirsiniz.