Besin İntolerans Durumu Nedir?

Besin intoleransı, vücudumuzun belli besinlere karşı atipik tepkileridir. Daha açmak gerekirse; her bireyin bağırsak sistemi farklılık göstermekte ve buna bağlı olarak da tüketilen besinlerin sindirimi, emilimi, vücutta kullanımı bireysel olarak değişebilmektedir. Bu sisteme göre, intoleransa yatkın kişilerin,  bazı besinlere karşı vücudu antikor üretmektedir.

Dolayısı ile bu antikor üretimi, vücutta bir direnç oluşturmaktadır. Bu durum bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği gibi, ödem , kilo alımı veya kilo verememe gibi durumları doğurmaktadır.

Besin İntoleransı ve Kilo Yönetimi İlişkisi

Açlık duygusunun kontrolü, depresyon, çabuk acıkma, çok yemek yeme veya az yenilmesine rağmen kilo verememe gibi durumlar bağırsak sisteminin doğru sistemde ilerlememesi, floranın bozulması gibi durumlara bağlı olabilir. Örnek vermek gerekirse; açlık duygusu, vücudumuzda yeterli serotonin salgısına bağlı olarak kontrol edilir. Yeterli serotonin salgısı için ise sağlıklı bir sindirim sistemi gereklidir.

Bağırsak sistemindeki bu aksaklıklar, serotonin salgısını bozduğu gibi, ödem problemi ve kilo kontrolünde zorluklara neden olmaktadır.

Buna bağlı olarak, intolerans oluşturan besinler aslında bizi hem mutsuz etmekte hem de kilo alımımıza veya veremememize sebep olmaktadır.

Özet  olarak, eğer vücudun tepki gösterdiği besinler tespit edilirse, bu zincir sistem çözülecek ve daha mutlu ve sağlıklı kiloya çok daha rahat ulaşabilen bireyler olacaktır.

Food Test ile hangi besinlerin size düşman olduğunu öğrenerek, bunun önüne geçebilir, daha kuvvetli bir bağışıklık sistemi, sağlıklı bir bağırsak ve istediğiniz sağlıklı kiloya ulaşabilirsiniz.