pollenArı poleni, ihtiyacımız olan besleyici öğelerin neredeyse hepsini içinde barındırır. Tadı çiçek gibidir, kırışıklıkları azaltır ve cinselliği de canlandırır. %20-30’u protein olan arı poleninin içinde antioksidanlar, 22 amino asidin hepsi, B kompleks de dahil olmak üzere bir sürü vitamin, enzim, kalsiyum, çinko, demir ve folik asit bulunur. Her bir granül, 2 milyon çiçek poleni tozu içerir. Oldukça sağlıklı olan arı polenlerini evinizde bulundurup, beslenme alışkanlığınıza katmak için ihtiyacınız olan nedenleri!

Bal arıları, günlük tükettiğimiz gıdaların %30’dan fazlasının tozlaşmasını sağlıyor. Bunlara elma, badem ve avokado da dahil. Aslında arılar, polenleri yavrularını beslemek için yapıyor. 1 çay kaşığı poleninin üretilmesi için bir arının bir ay boyunca çalışması gerekiyor. İlginç olan şu ki, arı poleni laboratuvarda üretilemiyor. Araştırmacılar, insan yapımı polenle besledikleri arıların, bütün besleyici öğeler mevcut olmasına rağmen öldüklerini gözlemledi.

Eğer arılara alerjiniz varsa polenden de uzak durmanız gerektiğini söylememize gerek yok. Ama bu konuda herhangi alerjik sorun yaşamıyorsanız, arı polenlerini salatalarınıza ya da protein içeceklerinize eklemek için ihtiyacınız olan nedenlerden bazılarını, sizlerle paylaşalım.

  1. Mevsimsel alerjilerden kurtulun. Bütün yaz ağlamış gibi gözükmek istemiyor musunuz? O zaman beslenme düzeninize arı poleni sokarak kaşınan sulu gözlerinizden kurtulabilirsiniz. Alerjilerin asıl nedeni, havadaki polene tolerans geliştirmeyi sağlayarak, aynı zamanda onlara çare de olabiliyor.

Arı poleni, histamin tepkisini nötralize etmeyi ya da en aza indirmeyi sağlayan kersetin ve flavanoid içeriyor. Aynı zamanda akciğer dokusu üzerinde iltihap sökücü etkileri olan bol miktarda antioksidan da barındırıyor, böylece astım ataklarını önlemiş oluyor. Sabahları içtiğiniz protein içeceğine 1 çay kaşığı polen eklersiniz, bahar aylarında rahat edersiniz.

  1. Cilt problemlerinden kurtulun. Sedef ve egzamanın tedavisi artık daha kolay. Arı polenindeki amino asit ve vitaminler cildi korur ve hücreleri yeniler. Aynı zamanda arı poleni içeren kremlerin, cilt yaşlanmasını yavaşlatmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bir yemek kaşığı poleni 1 yemek kaşığı karite yağı ile karıştırın ve cildinize sürüp 10 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Cansız cildinizin parlayıp canlandığını göreceksiniz.
  1. Protein tozu kullanmayı bırakın. Arı poleni, doğanın en besleyici gıdası ve doğal protein kaynağı. Bir çay kaşığı arı poleninde, aynı ağırlıktaki yumurta ya da peynirden daha fazla amino asit bulunur ve bütün hayvansal gıdalarla karşılaştırıldığında protein açısından daha zengin olduğu görülür. Bu yüzden de vejetaryenler için idealdir.
  1. Bağışıklık sisteminizi canlandırın. Arı poleni, zararlı toksinleri ve kimyasal maddeleri vücudunuzdan atarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bir çay kaşığı arı poleni, çiğ bal, zerdeçal, tarçın, elma sirkesi ve rendelenmiş zencefili bir bardak suya ekleyip karıştırın. İçeceğiniz hazır. Arı poleni aynı zamanda metabolizmayı harekete geçirerek kilo vermeyi de kolaylaştırır.
  1. Gün ortasında çöken rehavetten kurtulun. Öğleden sonra yaşanan enerji düşüşünü telafi etmek için ya kahve içeriz ya da tatlı bir şeyler yeriz. Fakat bunların yerine, arı polenine sarılmanızı tavsiye ediyoruz. Yorgunluğu alıp, canlılığı artıran arı poleni, içindeki karbonhidrat, protein ve B vitamini ile doğal bir enerji vericidir. Bir bardak smoothie ya da portakal suyuyla da leziz olur.