Besin Duyarlılığı ve Olumsuz Etkileri

Besin duyarlılığı, tüketilen bir gıdanın kişinin sindirim sistemini olumsuz etkilemesi olarak açıklanabilir. Kişiler bu durumda gıdayı olması gerektiği gibi sindiremezler. Besin duyarlılığı çoğunlukla besin alerjisi ile karıştırılmaktadır.

Besin duyarlılığının belirtileri çoğunlukla […]

Besin İntoleransı ve Önemi

Besin intoleransı genelde besin alerjisiyle karıştırılan, kişilerin farkında olmadan yaşadığı ve vücudun bazı gıdalara karşı geliştirdiği ‘duyarlılık’ halidir. Besin intoleransı yavaş geliştiği için kişiler, hangi besine karşı duyarlı olduklarını fark […]

Tüp Bebek Tedavisinde Özellikle Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Esansiyel yağlar (omega 3, Omega6(bitkisel yağlar), çiğ fındık/badem/ceviz)
E vitamini ( tüm buğdaylar, kurubaklagilleri, yeşillikler, soya)
C vitamini ( Limon, portakal, ananas olabilir)
Demir ( kırmızı et, koyu yeşil […]

Güzelliğinizin İksiri Safran

Fitobesin içeriği kuvvetli bir besin olan safran , bizde daha çok yemeklerde baharat olarak kullanılmakta. Fitobesin ne demektir peki? Doğal olarak içeriğinde anti-inflamator etki gösteren madde bulunduran besinlerdir bunlar. Safranın […]

Ömrü Uzatan Gıda; Yoğurt

Günümüzde sağlıklı kalmaya ilişkin en çok konuşulan konuların başında bağırsak mikroflorasının ne kadar belirleyici rol oynadığı gelmektedir.
Bu teori aslında yeni olmayıp, 100 yıl kadar önce Rus bilim adamı Metchnikoff tarafından […]

Gıda Bağımlılığı

Gıda bağımlılığı, psikiyatrik bir bozukluk olarak sınıflandırılmakla birlikte, şeker, yağ ve tuz gibi lezzet arttırıcı maddeler gıda bağımlılığı oluşturabilmektedir. Özellikle şekerin, beyinde esrar ile aynı yolu kullandığı bilinmektedir.
Beyin fonksiyonları nörotransmiter […]

Oruç döneminde hangi egzersizler tercih edilmeli?

Ramazan döneminde en ideal egzersiz, iftardan 1-1,5 saat sonrası ve hafif tempoda olanı kabul edilmektedir.
Yapacağınız egzersizler yüzde 40 tempo ile gerçekleştirilmelidir. Tercih edebileceğiniz egzersizler 45 dakikalık yürüyüş ya da bisiklet, […]

Kusursuz protein alımı nasıl olmalı?

Eksiksiz protein alımı nasıl olur? Bazı besinlerin kombinasyonu, farklı aminoasit içeriklerinden dolayı birbirini tamamlayıcı etki gösterir. Böylece, birlikte tüketilen bu besinler, tam protein alımını sağlarken metabolik açıdan da fayda sağlayacaktır.
Kepekli […]

Ramazan’da nelere dikkat etmelisiniz?

Ramazan ayında, oruç tutan kişilerin gün boyu metabolizmasında yavaşlama olur, mide ve sindirim sistemi farklı çalışmaya başlar, bu nedenle yemek yerken birçok şeye dikkat etmek gerekir.

•  Yaklaşık 12 saat dinlenmeye […]

Soğuk Çay Tarifi

Sıcak yaz günleri kapıya dayandı. Yoğun iş ve okul temposunda çaydan vazgeçemeyenlerden misiniz? Havaların ısınması ile soğuk çay tüketebilirsiniz. Hem serinleyip hem de metabolizmamızı hızlandırarak kendinize bir iyilikte bulunun.
Soğuk çay […]

FOODTEST SİZİ ARASIN!