Besin İntoleransı ve Önemi

Besin İntoleransı ve Önemi

Besin intoleransı genelde besin alerjisiyle karıştırılan, kişilerin farkında olmadan yaşadığı ve vücudun bazı gıdalara karşı geliştirdiği ‘duyarlılık’ halidir. Besin intoleransı yavaş geliştiği için kişiler, hangi besine karşı duyarlı olduklarını fark edemezler. Bu açıdan belirtiler alerjiyle karıştırılabilmektedir.

Alerjiler, besin intoleransına göre daha çabuk belirti verirler. Bu sayede, kişiler alerjinin hangi besinden (ya da besinlerden) kaynaklandığını tespit edebilirler. Toplum genelinde değerlendirildiğinde, besin intoleransı aslında sık yaşanan bir durumdur. Kronik yorgunluk sendromu, cilt üzerinde iyileşmeyen döküntüler, eklemlerde ağrılar, kiloda artış, şişlik hissi, bağırsak ve midede yaşanan sıkıntılar besin intoleransı semptomları arasındadır. Besin intoleransı alerjinin aksine nüfusun büyük çoğunluğunda vardır. İstatistikler, alerjinin genel nüfusun yüzde 2’si, intoleransın ise yüzde 45’inde görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Besin intoleransı testi ile kişilerde değerlendirme yapıldıktan sonra, bir beslenme uzmanından yardım alınarak ‘sağlıklı ve dengeli’ beslenme programı düzenlenmelidir.

Günlük yaşamda beslenme eylemi, kişilerin ihtiyaçlarına göre yeterli ve dengeli şekilde olmalıdır. Kişinin ihtiyacı olan gıda özelliğini ve miktarını belirlerken yaş, cinsiyet, günlük hareket seviyesi ve bulunduğu koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan çalışmalar, insanın yaşam boyunca yaklaşık 50 farklı türde besine ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Söz konusu 50 besinden bazısını fazla ya da yetersiz almak, kişilerin gelişimleri kötü etkilenebiliyor ve genel sağlık durumu bozulabiliyor. Beslenmede ‘denge’ kavramı, alınan besinlerin farklılığını, ‘yeterlilik’ ise kişiye göre miktarını ifade etmektedir.

Besin intoleransı da tam bu aşamada önem kazanıyor. Çünkü bize gerekli olan besinler, ‘sağlıklı’ olarak bildiklerimiz değilse, kişiye özel bir ‘iyi besinler listesi’ varsa? Yaptığımız rejim programları gerçekten vücudumuza uygun değilse, sırf ‘tavsiye edildiği’ için sürdürmek ne kadar doğru? İşte bu soruların cevabını bize besin intoleransı testi veriyor.

Gün içerisinde mutlaka tükettiğimiz bir besinin aslında bizim için oldukça zararlı olduğunu öğrenmek birçok sağlık sorunumuzun çözüm anahtarı olabilmektedir.

Kısacası besin duyarlılığı, kişilerin yaşam kalitesini birebir etkileyen bir sağlık durumudur. Besin intoleransı testi ile besinler yoluyla vücudumuzun şikayetlerini dindirmek ve daha kaliteli yaşamak mümkündür.