avokado-yagiBirçoğumuz zeytinyağının sağlıklı beslenme açısından faydalarını biliyoruz ancak en az onun kadar sağlıklı olan avokado yağı pek fazla bilinmiyor. Zeytinyağı kadar besleyici olan avokado yağı, aynı zamanda daha lezzetli ve daha sağlıklı bir seçim sunuyor.

Bunun birçok nedeni var. İlk olarak avokado yağının yüzde 70’i oleik asitten, yani tekli doymamış açık sarı omega-9 yağ asitlerinden oluşuyor. Bu asit özellikle diyabet hastalarının glikoz seviyesini geliştirmek için vücuda yönelik yararlarının yanı sıra, diğer yağlara göre bozulmaya daha az meyilli bir yapıya sahip olmasını sağlıyor.

Avokado yağının içindeki omega-6 ve omega-3 oranı ise 13’e 1 seviyesinde. Bu esansiyel yağ asitleri, kanın pıhtılaşması ve iltihaplarla mücadelede için önemli bir rol oynuyor. Birçok beslenme uzmanı omega-6 ve omega-3 oranının 1’e 1 ile 5’e 1 arasında olması gerektiğini söylüyor.

“Sızma avokado yağı, oleik asit açısından natürel sızma zeytinyağından daha zengin olmasına rağmen, her iki yağ türü de benzer polifenol seviyesine sahip” diyor. Polifenol adı verilen mikro besinler bizleri kanser veya kardiyovasküler hastalıklar gibi dejeneratif hastalıklardan koruyor.

Kolesterol oranı sıfır olan avokado yağı, aynı zamanda hiç trans yağ içermiyor. 2005 yılında Journal of Nutrition’da sonuçları yayımlanan bir araştırmada avokado yağının çok faydalı olduğu ve marul, ıspanak, havuç gibi sebzelerle birlikte tüketildiğinde kilit öneme sahip karotenoid antioksidanların (likopen ve beta-karoten) emilimini artırdığı belirtilmişti. Bu aksitoksidanlar özellikle göz sağlığı açısından çok yararlı.

Journal of Periodontology’de yayımlanan bir başka araştırma da avokado yağının dişeti iltihaplarını azalttığı ve periodontal hastalıkları önlediği sonucuna varmıştı.

Avokado yağı aynı zamanda kalp dostu olarak biliniyor. Yine Journal of Periodontology tarafından yürütülen 90 günlük bir çalışmada, avokado yağıyla beslenen hayvanlarda yüksek yoğunluklu lipoprotein (iyi kolesterol) seviyesinin hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya mısır yağıyla beslenen hayvanlarınkinden daha yüksek olduğu tespit edildi. Bunun sebebi ise avokado yağının, çekirdeğin değil meyvenin kendisinin preslenmesiyle elde edilmesi ve 204 santigrat derece gibi yüksek bir dumanlanma noktasına sahip olması. Bu da avokado yağının hem yemek pişirme hem de salatalar için uygun olmasını sağlıyor. Avokado yağının hafif bir kokusu, kremsi bir yapısı ve zengin bir tadı var.

Avokado yağı, kısmen katılaşan hindistan cevizi yağının aksine, tamamen sıvı olarak bulunuyor ve zeytinyağına daha çok benziyor. Ancak avokado yağını sıradan marketlerde bulmak oldukça zor, daha çok özel satış alanlarında veya internette bulunabiliyor.

Avokado yağıyla başka neler yapılabilir?

Avokado yağı cilt ve saç bakımı için de muhteşem bir kaynak olarak görülüyor ve hali hazırda piyasadaki birçok ürünün içeriğinde bulunuyor. UV kaynaklı hasarlarla mücadelede kullanılan avokado yağı, sedef hastalığı semptomlarının giderilmesinde de kullanılabiliyor.

Avokado yağını makyaj temizleyici olarak da kullanmak mümkün. Makyajı temizlerken cildi de nemlendiriyor. Bu nemlendirme özelliği sayesinde çatlamış topukların veya kurumuş tırnak etlerinin yumuşatılması için de kullanılıyor. Fazla yağlı bir his bırakmadan cilt tarafından kolayca emiliyor.

Saçı nemlendirmek veya saç derisini tedavi etmek için de avokado yağından faydalanmak mümkün.

Avokado yağı aynı zamanda gerçek bir E vitamini deposu. Bu özelliği sayesinde cildi ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.