aloevera2Aloe Vera’nın tedavi edici özelliklerinden dolayı yüzyıllardır kabul gördüğü bilinmektedir. Aloe kaynağının Sudan ve Arabistan Yarımadası olduğu düşünülmektedir. Günümüzde Afrika, Yakındoğu, Asya, Güney Akdeniz Bölgesi’nde yabani halde bulunur. Birleşik devletler ve Meksika’nın tropik bölgelerinde, Venezuela’nın kıyı şeridinde, Hollanda Antilleri’nde de ekilmektedir. Bitkilerden zambak ailesinin bir üyesidir, kaktüsü andıran bir görünümü vardır.

Aleo vera jelinin inflamasyonu azalttığı ve aynı zamanda antibakteriyel etkiler gösterdiği kanıtlanmıştır. Yaprağının içerisinde deri merhemi olarak kullanıldığında oldukça etkili olan renksiz, ince, jöleyi andıran bir madde vardır. Tene uygulandığında hafif bir anestezik etki yaratarak kaşıntı şişkinlik ve acıyı alır. Journal of the American Pediatric Medical Association’ da yayımlanan araştırmaya göre; oral ve tropikal aloe preperatlarının yaraların iyileşmesini hızlandırdığı keşfedilmiştir. Jorunal of Dermatologic Surgery and Oncology’e göre aloe ameliyat yarasının iyileşme süresini kısaltıyor.

Aloe vera suyunun hazımla ilgili sistem üzerinde antiinflamatuar etkisinin olduğu düşünülüyor ve sık sık mide ekşimesinden dolayı göğüste duyulan yanma hissinde, kabızlığın giderilmesinde kullanılıyor. Jorunal of Alternative Medicine’ da yayımlanan bir araştırmaya göre, aloe vera inflamatuvar barsak rahatsızlığı tedavisinde etkili bir yöntem olarak görülüyor. Diğer araştırmalar; aloe vera suyunun bağırsaktaki detoksifikasyona yardımcı olduğunu, mide asiditesini nötralize ettiğini, kabızlık ve gastrik ülserin neden olduğu rahatsızlıkların giderildiğim, göstermekte.

Aloe vera bitkisi içerdiği bileşenler nedeniyle günlük kullanımda olan bir çok ürünün içerisinde yer almakta.

Peki dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

• Aloe vera ya karşı gelişmiş intolerans durumarı mevcut ise; ciltte kızarıklık kaşıntı, ödem oluşumu, bağışıklık sistemi güçsüzlüğü, kabızlık, gaz, şişkinlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. İntolerans etkisi 72 saat sonra da kendisini gösterebileceği için kişinin belirlemesi zordur.

• Potasyum düşüklüğüne, kramp ve mide ağrısına neden olabilir.

• Hamile bayanlar ve emziren anneler aloe vera preperatlarını kullanmamalıdır.

• Laksatif ilaçlarla kullanımı su ve mineral kaybına neden olacağı için önerilmemektedir.

• Diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte preperat olarak kullanılması kan şekerini düşürücü ektisi nedeniyle önerilmemekte.