adacayi2000 yıldan daha uzun süredir hem ilaç olarak hemde besin olarak kullanılan değerli bir bitkidir. Adaçayı nane ailesindeki diğer üyeleri ile birlikte arındırıcı ve şifalı bir bitkidir bu özellikleri antimikrobiyal ve antiviral etkilerinden dolayı kazanılmıştır.

Adaçayının arındırıcı özelliklerinin gözlenebilmesi için adaçayına karşı intoleransınızın olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. İntolerans durumu mevcut ise vücudunuzda toksik maddeler ortaya çıkacaktır ve adaçayının arındırıcı özelliklerinden faydalanamayacaksınız.

Adaçayı yağı; hem salmonella hemde kandidaya karşı etkili olan bileşikler içerir. Aynı zamanda içerdiği asitler sayesinde antioksidan ve antiinflamatuar özelliği olan bileşikler içerir. Bu sebepten dolayı adaçayının jinjivit ve romatizmal arterit gibi inflamatuvar durumlarla savaşmakta da etkili olduğu görülmektedir.

Adaçayının antihipertansif (tansiyon düşürücü) etkisi yapılan deneylerle ispat edilmiştir. Yapılan bazı çalışmalar antidiyabetik etkileri olduğunu da düşündürmekte.

Adaçayı hafızayı güçlendirmekte. Hazımsızlık, aşırı terleme ve boğaz ağrısına da iyi gelir. Menopoza bağlı gece terlemelerini azalttığı da düşünülmektedir.

Adaçayı intolerans durumu negatif ise tamamen güvenilirdir. Dikkat edilmesi gereken 2 durum bulunmaktadır;

> Gıda intoleransı varsa belli sürelerde adaçayı kullanmamalısınız

> Bazı uzmanlar tarafından anne sütünü azalttığı ve rahmi uyardığı düşülmektedir. Bu nedenle hamilelik süresince adaçayı ve adaçayı ürünlerinin kullanılmaması önerilmektedir