tarcinTarçında antimikrobiyal özelliğe sahip bileşikler olduğundan dolayı kandidayla (mayanın sistemde aşırı derecede büyümesi) savaşmayı sağlayan bakteri ve mantar (kandida dahil) gelişiminin önlenmesine büyük oranda yardımcı olan öğeler mevcuttur. Tarçın ağrı, kas ve eklem sertleşmesi ve aybaşı (regl) rahatsızlıklarının hafiflemesine yardımcı olabilecek antiinflamatuar bileşikler içerir.

Tarçın içerisinde ki öğeler sayesinde gaz problemlerinde, mide bulantısı ve iştahsızlık sorunlarında da etkilidir.

Tarçının kan şekeri üzerine olumlu etkileri artık herkes tarafından bilinmekte bu Diabetic Care de yayınlanan bilgiye göre ‘ tarçın sadece kan şekerini düşürmekle kalmayıp aynı zamanda Tip 2 diyabet hastası olan kişilerde trigliserid, total kolesterol ve LDL kolesterolü (kötü kolesterol) de azalttığı ‘ gösterilmiştir.

Aynı zamanda beslenme yoluyla alınan tarçının tansiyon düşürücü etkileri olduğu uzmanlar tarafından düşünülmekte.

Peki tarçın sizin için de bu kadar faydalı etkiler gösteriyor mu?

Günlük yaşantımızda tatlılarda, bitki çaylarında aroma olarak kullanmayı tercih ettiğimiz tarçına karşı duyarlılık geliştirdiysek yaşayabileceğimiz problemler nelerdir?

Baş ağrısı migren atakları, gaz, şişkinlik, ishal, kabızlık, ödem, cilt problemleri, romatizmal ağrıların artışı, çarpntı, uyku problemleri veya yorgunluğa neden olabilmekte.

Çözüm

FOODTEST sayesinde tercih edilen besinlerin bizim için risk olup olmadığını kolaylıkla belirleyip güvenli besin tercihinde bulunabilirsiniz.