sagliklicildicin1Su

İnsan vücudunun yaklaşık %60-70’i sudan oluşur. Hatta prematüre bebeklerde bu oran %90’dır. Yaşlandıkça vücut suyu azalır ve deri elastikiyetini kaybeder. İşte bu kırışıklıkların ve yaşlanmanın en önemli sebeplerinden biridir. Yeterli hidrasyon için günde 8-10 bardak su için.

Badem Ve Ceviz

Yağlı tohumlar E vitamininden, omega-3’ten ve organik yağ asitlerinden zengindir. Bunlar hücre bütünlüğünün korunmasında önemli görevlere sahiptir. Hücre zarını güçlendirerek toksinlerin hücre içerisine girişini engeller ve böylece hücrenin zarar görmesini engeller. Ayrıca içerdikleri Cu(Bakır) minerali sayesinde kolajen yapımını destekler. Bu da daha sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Yeşil Çay

Serbest radikallerin ciltten uzaklaştırılmasında etkilidir. Cildi güneşe bağlı cilt hasarından korur. Kızarıklıkları önler. 

Kırmızı-Sarı-Turuncu Renkli Sebze-Meyveler

Bu sebzeler yüksek karetenoid içerikleri sayesinde cildin güneşe karşı hassasiyetini azaltır. Serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engeller. Domateste bulunan likopen, antioksidan özelliği ile cildi hem güneş ışınlarından hem de çeşitli faktörlerle oluşan serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korumaktadır. Likopen cildi güneşin olumsuz etkilere sahip olan UV ışınlarına karşı korur.

Ayçekirdeği Ve Kabak Çekirdeği

Arginin bakımından zengindir. Arginin, vücutta kolajen sentezini artırır böylece cildin sıkılaşmasını sağlar, yaşlanmasını geciktirir. Yumuşak dokuların dayanıklılığını artırır, yara iyileşmesini hızlandırır. Bir anti-aging sistemi olan büyüme hormonunu uyararak yaşlanma sürecini geciktirir. Bu iki besin, içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde cildi serbest radikallere karşı korur. Hücre yenilenmesini olumlu etkiler. 

Portakal

İçerdiği C vitamini sayesinde kolajen sentezini artırır ve cildi yaşlanmaya karşı korur. Elastikiyetini artırır, kırışıklıkları azaltır. 

Yeşil Sebzeler

İçeriğindeki C vitamini kolajen sentezini uyararak deri dokusunun gelişimini sağlar. Yaşlanmanın etkilerine karşı korur. Ayrıca posa içeriği yüksek bu sebzeler vücuttan toksinlerin atılmasına yardım eder ve cilde parlaklık kazandırır.

Yulaf

Yüksek posa içeriği sayesinde kan şekerini dengede tutar. Eğer kan şekeri yükselirse vücuttaki androjen seviyesi yükselir ve bu da kırışıklara yol açar. Yara iyileşmesini olumlu yönde etkiler.

Nar

İçerdiği polifenoller sayesinde cildi serbest radikallere karşı korur, kan akışını düzenler. Böylece cilde canlı ve pembe bir görünüm kazandırır.

Barbunya

Yüksek çinko içeriği sayesinde cilt lekeleri üzerine olumlu etkileri vardır. Barbunya yoğunlaştırılmış tanen olarak da bilinen proantosiyanidinlerden zengindir. Bu flavanodilerin güçlü antioksidan etkisi sayesinde ciltteki E ve C vitaminlerini serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur. Kılcal damarları korurlar. Böylece dolaşım daha hızlı olur ve cilt sağlığı korunur. Toksinlerin ve atıkların dermis ve epidermis denilen cilt katmanlarından uzaklaştırılmasını hızlandırır.

Zeytinyağı

Cildi korur, pürüzsüzleştirir. Kırışıklıklara yol açan mikro inflamasyonu azaltır.