parsleyMaydanoz temelde detoksifikasyon ve koku giderici özellikleriyle bilinir. Yunanlılar maydanoz tutamlarını iştahlarını açması için ziyafetlerde kullanmışlardır. Eski Romalılar, maydanoz filizlerini tüketmenin sarhoş olmaksızın daha çok içki içmelerini sağlayacağına inanmışlardır.

Nefesi tazeleme ve sistemi detoksife etme özelliği, sebzeye yeşil rengini veren klorofilden gelmektedir. Aynı zamanda yaralardaki bakteri gelişimini durdurduğu, koku giderdiği, toksinlere karşı savaştığı, çoğu karsinojeni işlevselsizleştirdiği, kan yaptığı, dokuları yenilediği ve inflamasyonları etkisiz hale getirdiği, az da olsa diüretik özellikler göstermesi nedeniyle böbrek fonksiyonlarına da yardım ettiği ispatlanmıştır

Maydanoz özellikle yemeklerde ve özel detoks programları içerisinde yer almaktadır. Bilinen yan etkileri bulunmamaktadır fakat, maydanoza karşı geliştirilmiş gıda intoleransı mevcudiyetinde vücut antikor üreteceği için detoks özelliğinden ve inflamasyon ile savaş özelliğinden faydalanamayabilirsiniz.