ketentohumuMahatma Gandhi ‘keten tohumu insanlar için sıradan bir besin olduğu zaman, insanlar daha sağlıklı olacaktır’ diyerek keten tohumu’nun kullanımını önermişti;

Peki keten tohumu/keten tohumu yağı kullanımına engel durumlar var mı?

• Keten tohumuna karşı alerjik bir yatkınlık varsa (kullanımdan maksimum iki saat sonra sonra kaşıntı, kızarıklık nefes darlığı gözleniyorsa kişi kendisi belirleyebilir!)

• Keten tohumuna karşı intolerans mevcut ise (kullanımdan 2- 72 saat sonra ortaya çıkan gaz, şişkinlik kabızlık, ishal, ödem oluşumu, baş ağrısı atakları, halsizlik etki uzun sürede ortaya çıkacağı için kişinin intoleransı belirlemesi zordur bu nedenle FOOD TEST size yardımcı olacaktır)

• Keten tohumuna karşı herhangi bir sıkıntı bulunmuyorsa kullanımda keten tohumu yağının kesinlikle pişirilmemesi gerekmekte, buzdolabında saklanması uygundur veya takviye olarak kullanımı daha sağlıklıdır.

VIII. yüzyılda Charlemagne keten tohumunu sağlık açısından o kadar önemli görmüştür ki bu besinin kullanımını gerektiren kanunları uygulamaya geçirmiştir. Aynı zamanda keten tohumu Hipokrat tarafından kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır.

Keten tohumunun faydaları nelerdir?

Keten tohumu başta omega-3 yağ asitleri olmak üzere birçok elzem yağ asitlerini içermektedir. Bu yağ asitleri vücut tarafından üretilemediği için dışarıdan alınması zorunludur.

Keten tohumu yağı kardiyovasküler rahatsızlıklara, kansere, artirite, ve birçok dejeneratif hastalığa, kolon sağlığının korunmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, cilt sağlığının geliştirilmesinde, ve kan şekeri dengesinin  korunmada ve menopoz semptomlarının giderilmesinde önemli bir destektir.

Ketenk tohumu içerisindeki Lignanlar kansere karşı, özellikle prostat, göğüs ve rahim kanserleri gibi hormona duyarlılığı olan türlerde koruyucu etki gösterir. Ayrıca Lignanlar saç dökülmesi ve iyi huylu prostat hiperplazisinin (kırk yaş sonrası erkeklerde gece sürekli idrara çıkma durumunda) şikayetlerin azalmasını sağlamakta.

Keten tohumu antioksidan ve antiinflamatuvar özelliklere sahip bir öğedir.

Keten tohumu kullanırken; tohumları yediğinizde, yağın tüm faydalarını ve ayrıca lif almış olursunuz. Fırında pişirmek, salatalara koymak, mısır gevreği ve benzeri öğelerin içerisine eklemek ideal kullanım yöntemidir.