kestaneKestane, kayın familyasında yetişen bir kış meyvesidir. Tüketilen kısmı meyve değil ağacın sindirilebilir, leziz tohumlarıdır .

Kestane tohumlarının yenilebilirliği Çin de keşfedilmiş; ancak göçler ve ticaret ilişkileri sayesinde bütün dünyaya bu ağacın tohumundan elde edilen nefis çerez tanınmış.

Kestaneyi közlenerek, haşlanarak yahut sıcak suda kabuklarından ayrılarak yenilebilir . Tohumun sert kabuğu, ısıya dayanıksız olduğu için içindeki yemişe ulaşabilmek adına kabuğu derin bir çizikle işaretler ve pişirme usulünü uygularız.Kestane tek başına tüketilebildiği gibi tatlandırılarak şekerlemesi de yapılabilmekte, yahut haşlama metodu ile kabuğundan ayrıldıktan sonra et yemekleri için çeşnilendirilerek garnitür olarak kullanılmaktadır. Avrupa mutfaklarından çoğu kestaneye bir garnitür olarak daha tanıdıktır. Kestane püresi yahut kestane unu da zengin bir karbonhidrat kaynağı olarak kullanılmaktadır.

İnek ve koyun sütünde yer alan <süt şekeri> diye bildiğimiz laktozu bazı kişiler sindiremez. Böyle durumlarda kestane unu bir dengeleyici seçenek olarak kullanılabileceği gibi ekmek yapımında dahi kullanılabilir. Gevrek yapmaya müsait karbonhidrat yapısına sahip olan kestanenin sadece kebap veya şekerleme olarak dahil olması ülkemizde yeterli karbonhidrat olanakları bulunmasında yatar.

Kestane lif bakımından zengindir. Düşük oranda ve kaliteli tohum yağı içerir. Ayrıca B1, B2 ve C vitaminlerini de bünyesinde barındırır. Kestanenin kalorisinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu bakımdan kestaneyi tüketmenin en iyi yolu 6 adet ara öğün olarak tüketmek ve ona 1 bardak süt ile eşlik etmektir.

6 adet kestane= 1 dilim beyaz ekmek olduğunu unutmayınız.

Ancak eğer kestaneyi haşlayarak tüketirseniz kalori tasarrufuna gidebilirsiniz. Yine de ne olursa olsun yerken bir bardak süt ile eşlik etmeyi unutmayınız.

Kestane Kebap:

6 adet kestaneyi keserek işaretleyiniz
Tavada önce yüksek harda
Ardından harı düşürerek pişiriniz.
1 Bardak süt ile tüketiniz

Afiyet olsun

Haşlanmış Kestane

8 adet kestane
1 adet rendelenmiş elma
1 bardak süt

Kestaneleri kabukları soyulabilecek kadar haşlayınız
Kabuklarını soyup cam bir kaseye alınız ve rendelediğiniz elmaları süt ile beraber ilave ediniz.
Eğer tatlı seviyorsanız bitkisel bir toz tatlandırıcı ile şekerlilik düzeyini arttırabilir
Pürenizi bu şekilde tüketebilirsiniz.