karanfilKaranfil aslında Baharat Adaları (Endonezya) menşeli bir ağaç türünün kurutulmuş, henüz açmamış çiçek tomurcuğudur. Karanfilin tedavi edici özellikleri uçucu yağında yer alır. Asya tıbbında, karanfil enerji devrini geliştiren ve metabolizmayı hızlandıran baharatlar arasındadır.

Saygın Alman E komisyonu karanfilin antiseptik ve anestetik olarak kullanılmasını onaylamıştır.

Bir yemek kaşığı karanfil kadınlarda önerilen manganez miktarının tümünü içerir ve erkekler için önerilen miktarın biraz altında kalır. Manganez kemik oluşumu, yağ ve karbonhidrat metabolizmaları açısından protein kadar önemli bir besindir. Bir yemek kaşığı kalsiyumda aynı zamanda 43 mg kalsiyum, 73 mg potasyum ve 2 gr.dan biraz daha fazla lif içerir.

Yakın zamanda yayınlanmış olan bir araştırma sonucuna göre; karanfilin deri kanseri üzerinde kemokoruyucu etkisi araştırılmış ve karanfil solüsyonunun antikanseröjen etkisi ortaya konulmuştur.

Kış aylarında enfeksiyondan korunmak için,antkanserojen etkilerinden faydalanmak, özelikle diş ağrılarında ağrı azaltmak için eşsiz lezzeti ile tercih edilen karanfilin sizin metabolizmanız için uygun bir öğe olduğunu FOOD TEST sayesinde öğrenip güvenle kullanabilirsiniz.