karacigerFazla kilo, şeker problemi, kolesterol, dengesiz beslenme şekli kal-damar problemlerini tetiklediği gibi karaciğerinde yağlanmasına sebep olabilmektedir.

Yağlı karaciğer ciddi bir sorun mudur? Evet; çünkü sinsi şekilde ilerleyen bu problem daha sonrasında siroz gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Peki nedir karaciğer yağlanması?

Karaciğer hücrelerinde yağ birikmesinin, esas bozukluk olduğu durumların başında alkole bağlı karaciğer hastalıkları (alkole bağlı karaciğer yağlanması, akut alkolik hepatit, alkolik siroz gibi) gelir. Ancak son yıllarda giderek artan şekilde, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının da ciddi karaciğer hastalıklarına yol açabildiği ortaya konmuştur. Bu durum “alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı hastalığı” (İngilizce literatürde “non-alcoholic fatty liver disease” – NAFLD olarak geçer) olarak isimlendirilir.

Alkole bağlı ilerlemeyen karaciğer yağlanması nedenleri; trigliserid, LDL yüksekliği gibi hiperlipidemi durumları, şişmanlık, insülin direnci ve bazı ilaç kullanımları olabilir.

Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır?

Karaciğer yağlanmasının özel bir klinik belirtisi yoktur. Ancak yukarda belirtilen risk faktörlerine sahip hastalarda, genel sağlık kontrolü veya bir hastalık sebebiyle yapılan biyokimyasal tetkikler sırasında, karaciğer testlerinin (sıklıkla ALT ve GGT) yüksek bulunması veya üst karın ultrasonografisinde karaciğerde yağlanma saptanması tanıya giden ilk adımdır. Bazen bahsedilen risk faktörlerine sahip olmayan kişilerde de karaciğer yağlanması olabilir. Genetik faktörlerin rolü söz konusudur. Alkol alan ama bunu gizleyen hastalar da tanı güçlüğü yaşanabilir.

Diğer yandan bu risk için bize neler fikir verebilir?

Bel Çevresi Kilodan Çok Daha Önemli

  • KADIN ERKEK

  • KUTU 2: BEL ÇEVRESİ (cm) >88 >102

  • TRİGLİSERİD (mg/dl) ≥150 ≥150

  • HDL(mg/ld) <50 <40

  • GLİKOZ (mg/ld) ≥110 ≥110

  • HİPERTANSİYON (mmHg) ≥130/85 ≥130/85

Yukarıdaki 5 risk faktöründen 3’ü sizde mevcutsa, kalp hastalıkları ve karaciğer hastalıklarında önemli rol oynayan metabolik sendrom tehlikesiyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Karaciğer detoksunda kullanılabilecek besinler

Çiğ yeşil yapraklılar (ıspanak, roka,tere, maydanoz) ,

Enginar, pancar , havuç,

Sarımsak,

Limon, greyfurt, elma,

Avokado, zeytinyağı,

Yeşilçay