Depresyonla ilişkilendirilen 3 yiyecek

depresyonUzmanlar, fazla ve kötü beslenmenin kilo almanın dışında da etkileri olduğunu söylüyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre, bazı gıdaların depresyonla ilişkisi olduğu düşünülüyor. Bu gıdalardan az miktarlarda tüketmek depresyon riskini artırmasa da, fazlasının zarar olduğu kesin.

 

İnceltilmiş tahıllar: Özellikle zamanınızı gezerek, alışveriş yaparak ya da eğlenerek geçirdiğiniz yoğun geceler için, makarna oldukça pratik bir yemektir. Fakat her gece makarna yemek sorun yaratabilir. Makarna ve beyaz pirinç, iltihap yapıcı gıdalar olarak biliniyor. Beyin, Davranış ve Bağışıklık Dergisi’nde 2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, 50-77 yaş arası kadınlarda görülen depresyonla makarna arasında bir ilişki bulunuyor.

 

Bu çalışmada araştırmacılar, araştırmanın başında depresyonda olmayan 40.000’den fazla kadının beslenme alışkanlıklarını inceledi. Araştırmanın sonunda, düzenli olarak iltihap yapıcı gıdalar tüketen kadınların daha çok depresyonla mücadele ettiğini gördüler.

 

Alkolsüz gazlı içecekler: Eğer gün içinde sürekli olarak bir yerden bir yere koşturuyorsanız, kaybettiğiniz sıvıları geri kazanmak için hemen bir kola ya da başka bir gazlı içeceğe sarılmak kolayınıza gelebilir. Fakat yukarıda bahsettiğimiz araştırma, düzenli olarak gazlı içecekler tüketmenin depresyonu artırabileceğini söylüyor. Eğer susadığınızda su şişesi yerine kola kutusuna uzanıyorsanız, bu alışkanlığınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.

 

Fast-food: Halk Sağlığı ve Beslenme Dergisi’nde 2012’de yayınlanan bir araştırmaya göre, fast-food tüketen insanlar, tüketmeyenlere oranla %51 daha fazla depresyona yakalanıyor. Fast-food gıdaların arasında hamburger, pizza ve dışarıda satılan sandviçleri sayabiliriz.

Bu gıdalardan çok sık yemiyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Fakat bu liste, sizin en temel 3 gıdanızı kapsıyorsa, beslenme alışkanlığınızda ciddi değişikliklere gitmenizde fayda var.