biberiyeAkdeniz Bölgesi, Fransa’nın güneyi ve Portekiz de yetiştirilir.  Güzel kokusundan dolayı  14. yüzyıldan bu yana aromaterapide kullanılmaktadır.

Biberiyenin sağlık açısından önemli olmasının nedeni içinde bulunan asit ve terpen adlı bileşiklerdir, bunlar E vitamini gibi antioksidan ve flavanoidlerdir. Astileri antiinflamatuar özellikleri vardır; astım, karaciğer rahatsızlığı ve kalp hastalıklarına neden olan inflamasyonun azalmasına yardımcı olabilir. Biberiyenin göğüs, kolon ve deri kanser türlerini önleme konusunda araştırmalar yapılmaktadır. İçerdiği maddelerden dolayı biberiye yağının az da olsa antiviral ve antibiyotik etkisi vardır.

Modern bilimin ışığı altında biberiyenin, beyindeki önemli bir nörotransmitter olan hafıza ve sağlıklı beyin fonksiyonları için gerekli olan asetilkolinin kırılmasını önleyen çeşitli bileşikler içeriği ortaya çıkarılmıştır.

Biberiye yemeklerde geniş çapta kullanılan şifalı bir bitki olmanın yanı sıra, kendine özgü güzel kokusundan dolayı sık sık sabun ve kozmetiklerde de kullanılır. Aromaterpistler biberiye yağını banyo ve masaj losyonlarında kullanır, tedavi ve mutluluğu arttıran canlandırıcı bir niteliği olduğuna inanırlar.

Biberiye kullanımında dikkat edilecek noktalar;

• Uygun miktarda kullanıldığında kayda değer hiçbir yan etkisi bulunmamıştır.

Biberiye her ne kadar yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde tamamen güvenli olsa da  rahimle ilgili rahatsızlıklara ve aybaşı akıntılarına neden olabileceğinden dolayı hamilelikte kullanılmamalıdır.

• Biberiye ye karşı geliştirilmiş olan gıda intoleransı veya alerji durumlarında cilt sorunları ile karşı karşıya kalınabilmektedir.